2 Mayıs 2010

Tosa Inu


Avrupa ve Amerika gibi dünyanın pek çok yerinde köpek dövüşünün yasa dışı olduğu herkesçe bilinir. Peki, dünyanın bir ülkesinde köpek dövüşünün yasal olmasının yanında saygıdeğer bir iş olduğunu biliyor muydunuz? Japonya’da köpek dövüştürmek sadece yasal değil ayrıca eğlenceli bir spor olarak da görülüyor.

Japonlardan nefret etmeye başlamadan önce Japonya’da ne tür bir köpek dövüşünün olduğuna bakalım. Bu dövüşler için kullanılan köpeğin cinsi Tosa Inu’dur (Bu köpeğin birden fazla ismi vardır). Tosa Inu birçok insan için köpek dünyasının Sumo güreşçisidir. Tosa Inu geleneksel köpek dövüşlerindeki gibi dövüşmez. Japonya da geliştirilen bu dövüş stili Sumo Güreşi sporuna benzemektedir.

Sumo Güreşi iki iri kıyım adamın birbirini müsabaka alanından dışarı atmak ya da ayaklarını yerden kesmek için çalıştığı bir spordur. Bu köpekler de aynı birer Sumo güreşçisi gibi dövüşür. Tosa Inu rakibini ring dışına çıkarıp 3 dakika içeri sokmamaya çalışır. Bu süre içerisinde hırlama, havlama ya da herhangi bir gürültü yapmak yasaktır! Bu kuralları bozan her köpek mağlup sayılır. Bu dövüş, -bilinen köpek dövüşlerinin aksine- kan ya da vahşet içermemektedir. Japonlara göre bu dövüş bir zekâ, strateji, güç, direnç ve üslup işidir.

Tosa Inu eskiden şimdi olduğundan daha küçüktü, ta ki Japonya kapılarını dış dünyaya açıp Great Dane, eski İngiliz Bulldog ve mastı cinsi köpeklerin gelişine kadar. Bu yeni Avrupa ırkından olan köpekler ile Tosa Inu’sun dövüşlerinden ilk zamanlar kaybeden Tosa Inu oluyordu. Japonlar için itibar düşüren bu durum neticesinde Japon köpek yetiştiricileri Tosa’yı daha güçlü ve iri Avrupalı ırklarla çiftleştirerek daha büyük bir cins elde ettiler.

Tosa Inu güçlü ve itaatkâr bir köpektir. Kolay eğitilir. Fakat bu durum onu normal bir köpek sahibinin bakabileceği bir köpek olduğunu göstermez. Tosa Inu’yu yetiştiren kişinin bu cinsi bilen tecrübeli bir kimse olması; bu boyutta ve kuvvette bir hayvana nasıl yaklaşılmasını bilmesi gerekmektedir. Tosa Inu’nun yarım ton ağırlığı çekebildiği bilinmektedir. Bu, Tosa Inu’nun kafasına takarsa sizi sürükleyebileceği ve sizin buna karşı koyamayacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle itaat eğitimi bu hayvanlar için şarttır.

Hiç bir zaman küçük çocukları Tosa Inu ile yanlız başlarına bırakmayın. Bunun sebebi Tosa Inu’nun kötü niyetle yapılaşabileceğinden değil, istemeden de olsa büyük zararlar verebileceğindendir. Kesinlikle aynı cinsiyetten bir köpek Tosa Inu ile aynı ortamda yanlız bırakılmamalı. Çıkacak kavgada galibin Tosa Inu olacağı aşikârdır.

Tosa Inu’nun ağırlığı 90 kiloya kadar çıkmaktadır. Böyle bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız mutlaka iyi huylu ebeveynleri olmasına dikkat edin.


Boyut ve Ağırlık

Irk boyutu
Büyük

Yükseklik Erkekde
65–75 cm

Yükseklik Dişide
60–65 cm

Kilo Erkekde
60–90 Kg

Kilo Dişide
40–60 Kg

Tüy Özellikleri

Tüy Uzunluğu
Kısa tüylü

Tüy Yapısı
Kısa ve Sert

Fırçalanma İhtiyacı
Haftada bir fırçalama yeterlidir

Traş ve Banyo
Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulaması veya banyo yaptırılabilir.

Tüy Dökümü
Orta derecede tüy döker

Taşıdığı Renkler
Kırmızı-kahverengi, kızıl lekeli beyaz, başka renk zemin üzerine kızıl lekeli.


Irk Özellikleri

Kişilik
Başına buyruk ve dominant

Kötü Huyları
İyi eğitilmezse vahşi ve saldırgan olabilir

Yetenekli Olduğu Görevler
Savaş köpeği, Bekçilik, Koruma

Yaşadığı iklim
Ilıman İklim

En uygun yaşam alanı
Bahçeli Ev

Yatkın Olduğu Hastalıklar


Yaşam Süresi
10–12 Yıl

Diğerleri

Irk grubu
Sportif

Diğer İsimleri
Tosa Ken, Tosa Token

Bağlı Olduğu klüp
CKC, FCI, NKC

Kökeni
Japonya 1800 yıllar
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?