3 Mayıs 2010

Tavşanlar


– Tavşanlar crepuscular hayvanlardır, yani en aktif oldukları süre günbatımı ve gündoğumu arasındaki ışıksız zamandır.

– Kesinlikle otoburdurlar, yeşillik ve ot ile beslenirler.
– Tavşanlar “kemirgen” ailesine değil, “tavşangiller” (Leporidae) ailesine aittirler ve genetik olarak atlarla akrabalıkları vardır.

– Yaşam zamanları 4-9 yıl arasında değişir.

– Büyük şehirlerimizde alınan yavru tavşanların ancak %20’si hayatta kalabilmektedir 🙁

– Kısırlaştırılabilirler.

– Sürekli evde olan tavşanlara aşı yapılmasına hiç gerek yoktur. Ancak insanlar ile aynı yerde yaşayan tavşanların iç ve dış parazitlere karşı koruma ilaçlamalarının yapılması gerekmektedir.

– Kulaklarından tutularak kaldırılmazlar!

– Tavşanlar sosyal hayvanlardır ve yalnız kalırlarsa depresyona girebilirler.

– İnsanların etrafında olmayı çok severler ama kucağa alınmaktan hoşlanmazlar.

– Doğal olarak temiz hayvanlar olan tavşanlar tuvalet eğitimi alabilirler

– Tavşanların ses telleri olsa bile çok fazla ses ile iletişim kurmazlar. Hoşnutsuzluk sonucu homurdanabilirler, korktuklarında yada canları acıdıklarında ise insan kulağını tırmalayan viyk viyk sesine benzer tiz bir ses çıkarırlar. Yetişkin dişiler çiftleşme isteği olduğu zamanlarda gurk gurk diye bir ses çıkartırlar.

– Tavşanlar kendilerini çok fazla sesli ifade edemeseler bile ne hissettiklerini çok güzel anlatabilirler

– Çok hassas yapıları olan hayvanlardır ve doğru tutulmazsa ve çok yüksekten bırakılırlarsa bel kemikleri kolayca kırılabilir.

– Tavşanların su içmedikleri ve ihtiyaçları olan suyu sebzelerden aldıkları bilgisi yanlıştır. Tavşanlara her gün taze içme suyu verilmelidir.

– Yaklaşık 52 değişik farklı tavşan türü bulunmaktadır.

– Bebek tavşanlar gözleri kapalı ve tüysüz doğarlar.

– Yeni doğmuş bir tavşana bir yabancı dokunmuşsa elinin kokusu bebeğin üzerine siner ve anne tavşan o bebeği evlatlıktan reddeder.

– Tavşanlar korkunç bir üreme hızına sahiptir ve bu yüzden Avustralya’da milli felaket haline gelmişlerdi.– Yine Avustralya’nın Queensland bölgesinde evcil hayvan olarak tavşan beslemek kesinlikle yasaktır ve çok yüksek para cezası vardır.

– Tavşanlar diğer hayvanlar ile beraber yaşayabilirler, ancak köpek ve kediler konusunda sahibin ikisini çok iyi gözlemlemesi ve fazla yalnız bırakmaması gerekir.

– Tavşanların en iyi anlaştıkları diğer hayvanlar deniz domuzları (guinea pigs) olarak bilinse de en son yapılan bir araştırmaya göre beraber bakılan guinea pig ve tavşanların davranışlar gözlenmiş ve birbirlerinden rahatsız oldukları tespit edilmiştir
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?