2 Mayıs 2010

Saint Bernard


Saint Bernard, güçlü görünümlü başı ile çok büyük, saglam ve adaleli bir köpektir. Aşırlırı büyüklügü ile orantılı Oldugu sürece ne kadar yüksek olursa o kadar çok tercih edilir. İki tüy tipi vardIr, kısa ve uzun. İki tüy tipi de sık ve beyaz üzerine ten rengi, kızıl, kaplan desenli ve siyah (bunların kombinasıonları ile) olabilir. Yüz ve kulaklar genellikle siyah renkle gölgelenmiştir ve bu ona zeki ve nazik bir ifade verir. Uzun tüylü St.Bernard’larda tüyler sadece biraz daha uzundur ve kuyruk ve baldırlarda hafif tüylenme vardır. Ayakları kar ve buzda saglam basmasını saglayacak şekilde güçlü, kavisli ve büyüktür. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve çıg ve gelen fırtınaya karşı altıncı hissi var gibidir.

Karakteri:

Oldukça nazik, arkadaş canlısı ve çocuklara karşı töleranslıdır. Saint Bernard yavaş hareket eden, sabırlı ve itaatkar bir köpektir. Dev ırk Oldugundan erken yaşta diger insanlarla çok iyi sosyalleştirilmelidir. Egitim de yine köpek henüz küçük ve kontrol edilebilir büyüklükte iken başlamalı ve tutarlı ve pozitif bir metod kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu boyutlarda dik kafalı hatta saldırgan bir köpek büyük problemler yaratabilir. Saint Bernard iyi bir bekçi köpegidir. Sadece büyüklügü bile caydırıcı bir etken olarak kabul edilebilir. Yemek yedikten ve su içtikten sonra salya problemleri olabilir.

Yaşam Ortamı:

Saint Bernard yeterince egzersiz imkanı saglandıgında bir apartman dairesinde de yaşayabilir. Ev içinde fazla hareketli degildir. Küçük bir bahçe de ihtiyacını görür. dışarda da yaşayabilmesine ragmen ailesi ile olmayı tercih edecektir. Sıcak iklime karşı toleransı oldukça düşüktür.

Egzersiz İhtiyacı:

Günlük uzun bir yürüyüş Saint Bernard’ı zinde tutacaktır. Yavrular kemikleri erişkin güçlerine ulaşıncaya kadar fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Bu da 1,5-2 yaşını bulabilir. Kısa yürüyüşler ve hafif oyun seansları yavruların egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır.

Bakımı:

İki tüy tipinin bakımı da kolaydır. Bir fırça ile düzenli taranması ve gerekirse kuru şampuanlama yapılması yeterlidir. Normal şampuanlar kürkün suya dayanıklıgını saglayan yag tabakasını alacagından hafif bir ürün kullanılmalıdır. Bu ırk sürekli olarak az da olsa tüy döker ve bahar ayları ile son baharda bu döküşü artar.

Kökeni :

Çok eski bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sıgınak saglamak amacıyla kurulan manastırda St Bernard de Menthon tarafından MS 980 yylynda üretilmeye başlanmıştır. Tibetan mastifinden türemiştir ve bundan dolayı 1000 yılları civarında Romalı larca Alplere getirilen köpeklerden üretildigi düşünülmektedir.

Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dag Köpekleri ile çiftleştirmişlerdir. Kurtarma köpegi olarak kullanımlarıve popüleriteleri 17. yüzyılda başlamıştır. Saint Bernard manastır yakınlarında geçitte çıg ve kurtarma köpegi olarak kullanılmıştır. Bu köpekler kayıp ya da yaralı yolcuları bulur ve sıcaklık vermek için yüzlerini yalayıp yanlarına yatardı. ardından guruptan bir köpek manastıra koşarak yardım getirirdi.

Saint Bernard’ın koku alma yetisi o kadar güçlüdür ki metrelerce kar altındaki bir kişinin yerini tespit edebilir. Irk ayrıca fırtına ve çıg tehlikesini de önceden hissedebilmesiyle ünlüdür. Uzun tüylüler genelde tüyleri buz tuttugundan iş köpegi olarak kullanılmaz.


Boyut ve Agırlık
Irk boyutu Dev
Yükseklik Erkekde 69 cm
Yükseklik Dişide 63 cm
Kilo Erkekde 50 – 81 Kg
Kilo Dişide 50 – 81 Kg


Tüy Özellikleri
Tüy Uzunlugu KIsa tüylü
Tüy Yapısı Düz, Hafif dalgalı, Parlak, sık, Yumuşak.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiginde kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy Dökümü Orta derecede tüy döker
Taşıdıgı Renkler Beyaz, Ten rengi, Kızıl, Siyah kombinasyonlarında kaplan desenli.


Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Nazik, arkadaş canlısı, Sevgi dolu, Sabırlı.
Kötü Huyları Salyalı olabilir.
Yetenekli Oldugu Görevler Arama, Bekçi, İz sürücü, Kurtarma.
Yaşadıgı iklim Soguk İklim
En uygun yaşam alanı Bahçeli Ev
Yatkın Oldugu Hastalıklar Wobbler sendromu, Kalp rahatsızlıkları, Deri problemleri, Kalça displazisi, Ektropion, Entropion, Distichiasis, Mide dönmesi, Osteosarcom.
Yaşam Süresi 8 – 10 Yyl


Digerleri
Irk grubu İş köpegi
Diger İsimleri St. Bernhardshund
Baglı oldugu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
Kökeni İsviçre
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?