4 Ağustos 2010

RENK KANARYALARIRenk Kanaryaları (Color Canary) sahip oldukları renklere göre isimlendirilirler.

Lipochrome seri Açık Sarı, Koyu Sarı, Kula, Dominant Beyaz, Recessive Beyaz. Dimorpic. İvory. Pastel, Kırmızı Oranj, Apricot (Kayısı)

Yeşil seri Hafif Yeşil, Altuni Yeşil, Kula Yeşil, Oranj Bronz Yeşil, Kızıl Bronz, Mavi, Açık Mavi, Gri Mavi

Kahverengi seri Altuni Kahve, Gümüş Kahve, Kızıl Kahve, Kızıl Oranj Kahve; Oranj Kahve

Alacalı seri Altuni Alaca, Gümüş Alaca, Kırmızı Alaca, Oranj Kızıl Alaca, Oranj Alaca

İsabel seri Altuni İsabel, Gümüş İsabel, Kırmızı İsabel, Oranj Kızıl İsabel, Oranj. İsabel. Pek çok uzun süren araştırma, çapraz eşleme ile geliştirilerek elde edilen bu renk serileri günümüz kanaryacılığının en yeni örneklerini teşkil etmektedirler. Yarışmalarda net ve kusursuz güzellikte tam bir seri (Color Canary) büyük jüriden en yüksek puanı toplar.

Kanaryalar renk açısından bazı ayrıcalıklar göstermekle birlikte çok geniş bir renk kuşağına da sahip değildirler bununla birlikte genlerinde taşıdıkları renkleri: sarı,yeşil,siyah,gri,kırmızı olarak saymak mümkündür.Ayrıca kanaryalar,ait bulundukları serçe’giller ailesini değişik üyeleriyle de çiftleştirmek mümkün olabilmektedir. Bunlara ek olarak, bazı kimyasal yöntemlerle kanaryaların renkleri üzerinde çalışmalarda bulunulduğu da göz önüne alınacak olursa,önümüzde çok renkli bir kanaryalar dünyasının oluştuğu görülecektir. Seksenin üzerinde renk açısından farklılık gösteren kanarya türü elde edilmiş bulunmaktadır. Ancak satışa sunulan kanaryalar içinde her zaman bu kadar geniş bir çeşit bulmak olanağı yoktur. Nadir bulunan türleri ancak sergilerde izleyebilirsiniz. Satışa sunulan renkler içinde en çok görülenler: Sarı Renkli Kanaryalar,Sarı Yeşil Kanaryalar,Gri Yeşil Kanaryalar ve Alaca Renkli kanaryalardır.
Bugün Avrupa şehirlerinde ve büyük satış merkezlerinde bulunma olanağı olan kanarya renklerini özetle şöyle sıralayabiliriz:


Acı Sarı Kanaryalar

Alacalı Kanaryalar

Altın Rengi Kanaryalar

Beyaz Kanaryalar

Beyaz Kuyruklu Gri Kanaryalar

Değişik Renkli Kula Kanaryalar

Fulya Rengi Kanaryalar

Gri Kanaryalar

Kırmızı Renkli Kanaryalar(Koyu portakal renkli)

Koyu Yeşil Kanaryalar

Kuyruğu Beyaz Mavi Kanaryalar

Kuyruğu Beyaz Sarı Kanaryalar

Kuyruğu Beyaz Yeşil Kanaryalar

Limon Sarısı Kanaryalar

Mavi Kanaryalar

Portakal Renkli Kanaryalar

Sarı Kanaryalar

Siyah Kanaryalar(Nefti Yeşil)

Tunç Renkli Kanaryalar

Yeşil Kanaryalar
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?