2 Mayıs 2010

Lowchen


Küçük Aslan da denen Lowchen, basık bir yüze, geniş bir kafatasına, siyah bir buruna ve yuvarlak, koyu renkli ve zeki gözlere sahiptir. Kulakları düşük ve tüylüdür. Kısa ve orantılı vücudu orta uzunluktaki bir kuyrukla sonlanır.

Tüyleri dalgalı ve uzundur. En popüler renkler beyaz, siyah ve sarıdır; ancak benekli köpekler de kabul edilir. Lowchen ‘in vücudunun arka kısmı ve ön bacaklardaki tüyler kesilerek köpeğe aslan görüntüsü verilmelidir.
Karakteri

Lowchen neşeli, hayat ve sevgi dolu bir köpektir. Sosyal ve zeki bu köpek öğrenmeyi sever. Bu küçük köpekler korkusuz oldukları kadar kibar ve duyarlıdırlar da. Oyuncu olmaları nedeniyle çocuklarla da araları iyidir. Ayrıca diğer köpekler ve ev hayvanları ile de iyi geçinirler. Aslan kesimi tüyleri onu kırılgan bir kucak köpeği gibi gösterse de bu doğru değildir. Lowchen dayanıklı, inatçı hatta kibirli bir köpektir. Özellikle de erkekler diğer ev hayvanlarına liderlik için kafa tutmaya bayılır. Gerektiğinde evini yoğun havlama ile savunur. Hiperaktif olmamalarına rağmen bazıları havlamaktan ve kazmaktan hoşlanır.

Yaşam Ortamı

Lowchen apartman hayatı için idealdir. Ev içinde aktiftirler, ancak bahçesiz bir evde de yaşayabilirler.

Egzersiz İhtiyacı

Lowchen uzun yürüyüşlerden hoşlanır. Yine de yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece sizin yaşam tarzınıza uyum sağlayacaktır.

Bakımı

Tüylerin düğümlenmesini engellemek için düzenli tarama şarttır. Lowchen genellikle arka kısmı ve ön bacaklar tıraş edilerek ona aslan görüntüsü verilir. Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez. Ölü tüyler fırça ile alınmalıdır. Allerjik kişiler için uygun bir ırktır.

Kökeni

Aslı Fransız olmakla beraber bu gösterişli ırk Güney Avrupa’dan gelen ataları ile gerçek bir Avrupalıdır. Daha 1500’lerde İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya’da popülerdi. Goya, Lowche’i tuvale yansıtan pek çok sanatçıdan biridir. 20. yüzyılın gelişi ve II.Dünya Savaşının patlak vermesi ile Lowchen’in popülaritesi azalmıştır. 1960’a gelindiğinde Guinness Rekorlar Kitabı onu “En Nadir Irk” olarak tanımlamıştır. Bugün artık en nadir ırk olma özelliğini yitirmiştir.


Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde 25 – 33 cm
Yükseklik Dişide 25 – 33 cm
Kilo Erkekde 4 – 8 Kg
Kilo Dişide 4 – 8 Kg


Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Dalgalı, İpeksi.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ihtiyacı fazladır, Arka kısmı ve ön bacaklar traş edilerek aslan görüntüsü verilmelidir. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü Tüy dökmez
Taşıdığı Renkler Beyaz, Siyah, Sarı.


Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Uysal, Neşeli, Sevgi dolu, Sosyal, Zeki, İnatçı, Kibirli.
Kötü Huyları Havlamayı, Toprağı kazmayı sever.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Diz kapağı çıkığı.
Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl


Diğerleri
Irk grubu Sportif olmayan
Diğer İsimleri Little Lion Dog, Löwchen, Petit Chien Lion
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
Kökeni Fransa
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?