2 Mayıs 2010

KÖPEK SEÇİMİ


Değerli köpek sever ! Kendinize bir köpek almaya karar vermeden önce sizden ricamız belirteceğimiz hususlara dikkat etmenizdir.

Alacagınız canlı kuş değil kafese koyup yemini, suyunu 2–3 günde bir kontrol edilmesi gereken canlı değil. Kedi değil yemeğini suyunu önüne bırakıp, akşama kadar gündelik işinizle meşgul olabileceğiniz sakin bir canlı değil.

Alacağınız canlı bir köpek, Bu canlı sizinle 10_14 yıl gibi bir süre birlikte yaşayacağınız, bir dost, bir arkadaş, bir sırdaş ve gerektiğinde sizin için ölümü göze alabilecek bir can dostu.

Şunu unutmamalısınız ki, bunca yılIık tecrübelerime göre, bu dostunuz sizin ruh halinizi çok iyi anlaya bilen, sizin evinize gelip gitme zamanını bile bilen, siz evden dışarı çıkarken işinize mi gidiyorsunuz, gezmeye mi gidiyorsunuz bunların hepsini anlaya bilecek kapasitede bir canlıdır.

Önemle arz edeyim ki şayet kendinize veya ailenize köpek almaya kesinlikle karar verdi iseniz aşağıda belirteceğim hususları da göz ardı etmeyin lütfen.

Şayet bu kararınız da kararlı iseniz, nerede besleyeceksiniz Ne amaçla alacaksınız,

Oyuncak bir köpek mi ?

Arkadaş bir köpek mi?

Koruyucu bir köpek mi?

Size ışık tutabilecek bu tavsiyeler karşısın da kararınız kesin ise köpeğinizi kesinlikle güvenilir, gerçekten bu işin ehli, her zaman sizin probleminize cevap vere bilecek, yerden almanızı tavsiye ederiz.

Bugünden itibaren ailenize bir fert daha katılacak hemde, canlı, fıkır fıkır ,yaramazmı yaramaz,bir fert.

Başınıza iş aldınız; çünkü bu ufaklık sizin tüm zamanınızı alacak.

Sürekli yeni çoğu iyi olmayan icatları olacak.

Mesela büyük bir iştahla yeni aldığınız ayakkabınızı kemirirken göreceksiniz.

Bazen en güzel halınızın üzerinde bir yeni icadını göreceksiniz.

Çocuklarınız mızmızlanacak; zira pantolon paçalarını çekiştirecek. Komşularınız şikâyete gelecek; köpeğiniz sürekli onların üzerine atladığı için.

Çiçekleriniz toprak dışında yaşamaya zorlanacak.

Sizlere sağlam sinirler dileriz. Ama sevgi dolu bakışları, neşesi, en önemlisi sorunsuz bir kavalye olması size her şeyi unutturacaktır.
Köpeğinizi, sorumlu ve işinin ehli, profesyonel bir pet ya da yetiştiriciden aldıysanız başınıza gele bilecek problemleri zaten size anlatmıştır.

Okuduklarınız içinde size doğru gelenleri alın gerisini unutun.

Çünkü ancak bu sizi gerçekten tatmin eden mükemmeliyete ulaştırır. Önemli olan, size özel bir yolla, size ait olanla yaşamanızı kolaylaştıracak yolu bulmaktır.


Eviniz asla eski düzen ve temizliğinde olmayacak mı?

Kiracılar ,komşular köpek almanıza razı mı?

Eviniz yeterince büyük mü?

Bahçenizin etrafı çevrili mi?

Köpeğinizi her defasında yanınızda götüremediğiniz zaman ne olacak?

Hastalık?

Boşanma ?

Çocuklar evden ayrılınca?

Diğer konu aile: Diğer aile fertleri yeni gelene razı mı?

En nihayet baş sorumlu kim olacak ve köpeğin ihtiyaçlarını kim karşılayacak ? Çoğunlukla evin hanımımı !

Çocuklar sıkıştırıyor, beyefendinin itirazı yok, karar onda; gerçekten bakıma muhtaç bir çocuk istiyor musunuz?


Temiz bir yavru seçtiniz. İrsi olarak kaş, göz ya da başka bir hastalıgı çıkarsa ne yaparsınız ?

Veteriner ve bakım maliyeti gerekecek. Bir köpek hayatınıza renk zenginliği verebilir ama ayni zamanda yük ve evde sinir harbi de yaratabilir. Bunun için köpek almadan dürüst davranıp gerçekten %100 eminseniz köpek alınız.


Köpek yavrusunu araba alır gibi park yerinden alıp bırakamazsınız. Yeni gelen için tedbir almakta mutlak fayda var.

Bu öncelikle zamanınızın olması demektir. Eğer çalışan bir insansanız köpeğe günün belli saatlerini yalnız geçireceğini öğretmeniz gerekmektedir.

Eğer tüm gün çalşıyorsanız köpek almanız doğru değildir. Uzun çalışma saatleri ,taşınma hamilelik, köpek ve size büyük külfet olacaktır.

Planlanmış uzun bir seyahatte köpeğiniz sizinle gelememesi büyük dezavantajdır. Eğer tereddüdünüz varsa her ne kadar zor da olsa bir süre daha bu hususta tekrar tekrar düşünün.

Ev ayrı bir sorun. Duvardan duvara halı mı kaplı ?

Başlarda birkaç kaza kaçınılmazdır. Pahalı halılar?

Değerli mobilyalar?

Yolunuzu iyi seçin. Belki halılar birkaç hafta kenara kaldırılabilir. Oturma odası kapatılabilir. Porselenlerinizi yukarı kaldırabilir, bodruma giden dik merdivene barikat kurabilirsiniz. Başlangıçta bahçeniz de nasibini alacaktır.

En azından köpeğinizin kullandığı alan kısmen çevreli olması gereklidir. Süs bahçeniz nadide çiçeklerle bezenmiş süs havuzunuz tüm bunların belirli bir korumaya ihtiyacı var. Organizasyon bunun içindir. Kızmanızı ortadan kaldırmak içindir.


Köpeğinizi mutlaka itina ile seçmelisiz. Ne yazık ki, Türkiye’de köpek yetiştiriciliği ya da eğitimciliği konusunda kanuni hiçbir girişim yoktur.


Yetiştiricilik her zaman büyük risktir. Yavru köpeklerin gelişimi hakkında kimse önceden kesin bir şey söyleyemez; sağlık konusundaki garantiler sağlıklı gibi görünen yavrular bir çeşit kandırmaca olabilir.

Ebeveynlerinin sağlıklı olması yavruların da sağlıklı olması garantisini vermez bu yetiştiricilikteki en büyük engellerden biridir.


Gerçek bilgiye ulaşın; sorularınızla satıcıyı bunaltın,

Birkaç pet gezin; ancak, içinize gerçekten sinen, nerede hangi şartlarda barındırıldığını gördüğünüz yavruyu alın.

Talihsiz bir seçim, hem size, hem yavruya hayatı zehir edebilir.

Pet mağazanızın ciddiyeti siz yavruyu aldıkta sonra nelerle karşılaşacağınız konusunda büyük rol oynar. Bu dönemde unutulan ya da yanlış yapılan bir hareket sevginizin, paranızın ve zamanınızın bile telafi edemeyeceği sonuçlar doğurabilir.


Herhalde bir eşya bile alırken uzun uzun size, bütçenize, evinize, yaşamınıza, zevkinize uygun olup olmadığını düşünüyorsunuzdur. Öyleyse köpek alırken 10 kat fazla düşünün.


Köpek yetiştirmek çok zor bir işmi? değil mi? Aslında değil!

Tüm bu detaylara ragmen bir köpek almaya karar verdi iseniz, sizi cani gönülden kutlarım. Size ve bu sevimli yaramaz dostunuz la mutlu günler dilerim.
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?