3 Mayıs 2010

iguana


Ülkemizde beslenen iguanaların büyük bir çogunlugu ‘Yeşil İguana’dIr. Renkleri yeşilden kahverengiye dogru çeşitlilik gösterir. Yeşil iguanalar yagmur ormanlarında genelde nehir kenarlarında yaşarlar. Orta ve Güney Amerika’da, bazı Pasifik adalarında ve Florida’da bulunurlar. Ömürleri 15 ila 20 yıl kadardır fakat dogru beslenme ve bakım ile daha uzun yaşayabilirler. Genellikle 4,5 ila 7 kilo arasında bir agırlıga sahiptirler, fakat ağrlıkları 18 kiloya kadar çıkabilir. Boyları 1,8 ile 2,1. metre arasında değişir.

Güçlü ayaklarını ağaçlara tırmanmak ve yüzmek için kullanırlar. Çok iyi yüzücüdürler ve bu, kas ve kemik gelişimleri için onlara faydalı bir egzersizdir.

Tamamen otçul olan iguanalar genel olarak bitki yaprakları, çiçekler ve meyvelerle beslenirler.

İguanalar hakkında en çok tartışılan konulardan biri besleme biçimidir. Pet hayvanı olarak iguanaların sayılarının artması ve onlar hakkında hala çok fazla bir şey bilmemizden dolayı, beslenme programları gibi birçok konu münazara edilip tartışılmaktadır. Özel bir diyet veya mutlaka beslenmeleri gereken besinleri yazmak yerine beslenebileceği besinlerin ve tehlikeli olarak bilinen besinlerin listesini saglamanın ve besleme tercihini iguana sahibine bırakmanın daha doğru olacagını düşünüyoruz. Her iguana gibi, sahiplerinin de farklı Olduğunu biliyoruz ve bunun için beslenme programları üzerinde tartışmak yerine, bütün ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak seçilebilecek besinleri tavsiye etmenin ve besin seçimini hayvan sahibine bırakmanın doğru olacağını düşünüyoruz. Esasında belli besinler ve metotlar hakkında bilinen birçok olguyu sağlamak istiyoruz ve umuyoruz ki iguana sahipleri de vermiş olduğumuz bilgilere dayanarak kendi diyetlerini planlayacaklardır.

İguanalar katı vejetaryenlerdir. Birçok iguana bakım kitabının ve bazı insanların hala iguanaları böcekler ve hayvansal proteinli besinlerle beslenmesi gerektiğini önermesine rağmen biz iguanaların katı vejetaryen (sadece bitki yiyen) olduklarını vurgulamak istiyoruz. Vahşi hayatta yaşayan iguanaların böcek yerken görüldüğü şeklinde bazı efsaneler duyabilirsiniz. Gerçekte vahşi yaşamda böcekleri sadece yanlışlıkla veya uygun besin bulamadıklarında yerler.

İguanalar nasıl yemek yerler ve içerler:

İguanalar besinleri çiğnemek yerine onları kesip parçalayabilecekleri küçük dişlere sahiptirler. Genelde büyük ısırıklar alırlar ve tamamını yutarlar veya basit bir dil darbesiyle besinlerini ağızlarına alırlar. Çok nadir olarak su içtiklerinde ise kafalarının büyük bölümünü suya sokarlar su yüzeyinin altından içerler veya bazen bitkilerin üzerindeki suları veya nemli yüzeylerdeki su damlalarını yalarlar.

Açıkçası bir yeşil iguananın bakımında en önemli unsur taze su ve besinin sağlanmasıdır. Taze su her zaman bulundurulmalı, sadece yiyecek beslenme sırasında konmalıdır. Kirli su veya bozuk gıdalar çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceği gibi sağlıksız bir çevre yaratacağını belirtmek isteriz.

İguana ne sıklıkla beslenmelidir:

İguanayı günlük beslemek önerilir. Birçok kitap ve kimi insanlar yetişkin bir iguananın iki veya birkaç günde bir beslenmesi gerektiğini söylese de biz bütün iguanaların her gün beslenmesi gerektiğini öneriyoruz. Her gün beslediğiniz ve yeteri kadar gıda verdiğiniz sürece gün içinde vereceğiniz öğün sayısı önemli değildir.

İguana ne kadar beslenmelidir:

İguananın yaşına ve büyüklüğüne bağlı olarak iştahları da değişiklik gösterir. İguana çok fazla beslenmemelidir. Esasen daha fazla yiyemeyeceğine kadar beslemek güzel bir fikirdir. Hayvan sahibi iguanasıyla vakit geçirdikçe ve ona alıştıkça iguanasının ne kadar ve nasıl beslendiğini bilerek, beslenme miktarına kendisi karar vermelidir. Eğer iguana beslendiyse ve durumundan doyduğu anlaşılıyorsa, arta kalan yemek olabildiğince çabuk bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Böylece bozuk veya çürük besin yemediğinden emin olunur ve yaşam ortamı temiz tutulmuş olur. Hem de bu düzenli bir yemek yeme programı yapmanıza yardımcı olur.

Hangi saatlerde iguana beslenmelidir:

Genelde iguanayı sabah erken saatlerde beslemek doğrudur. Uyanmasının ardından 1 saat geçtikten sonra yemek vermek uygun olur. Sabah beslendikten sonra, besinlerin sindirimi günün uygun sıcaklıgında olacagı için daha iyi bir sindirime olanak sağlar. Gün içinde daha fazla yemek verebilirsiniz fakat uyumadan önce aşırı beslemek iyi bir fikir degildir. Her gün aynı zamanlarda beslemek de iyi bir alıştırma olabilir.

Besinler çeşitli ölçülerde fakat sıg bir tasta verilmelidir. İguanalar genelde yemeğin içine kafalarını sokmayı severler ve bazen kabın üzerine çıkabilirler. Bu yüzden kolay devrilmeyen bir kap tercih edilmelidir. Yem ve su kaplarının temiz Olduğundan emin olmalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi iguananızın ve yaşam ortamının temizliği sağlıklı olması için ilk koşuldur. Yaşam alanında yem su kaplarının yerleri de önem teşkil etmektedir. Yem kabını eğer mümkünse zeminden yüksek bir yere yerleştirin. Su kabının zeminde olması daha iyidir ve eğer alanınız varsa 2. bir su kabı koyabilirsiniz. Bu iguananızın su ihtiyacını karşılamasını kolaylaştıracaktır. Su kaplarını küçük seçerseniz üzerine çıkmak isteyip devirmesini engellemiş olusunuz.

İYİ BESİN KATEGORİLERİ:

Yeşlillikler (%40–45): Karalâhana, şalgam yeşillikleri, karahindiba yeşillikleri (çiçekli), su teresi.

diğer sebzeler (%40–45): Yeşil fasulye, bal kabağı, ezilmiş veya doğranmış bezelye, yabani havuç, kuş konmaz, bamya, yonca (olgun kısımları, tomurcukları değil), soğan, mantar, tatlı patates, kabak, havuç.

Meyveler (%10 veya daha az): İncir (kuru veya işlenmemiş), böğürtlen, çilek, üzüm, mango, kavun ve karpuz, papaya, muz, elma.

Tahıl yemekleri (%5’den az): Pişmiş pirinç veya hamur, beyaz ekmek.

Takviye protein (%5’den az) : Yonca paletleri (tavşan yemi).

Nadir ve dikkatlice kullanılabilecek, fit at veya oksalat içeren besinler: ıspanak, pancar, pazı, kuzukulağı, bütün hububatlar, kereviz sapı, lahana, havucun üst kısmı.

Kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler:

Böcekler, kurtlar, süt, peynir çeşitleri, yumurta, kedi veya köpek mamaları, et. kısacası tüm hayvansal besinler verilmemelidir. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi iguanalar tamamen otçul yaratıklardır ve hayvansal proteinlerin kullanılması metabolik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra yabanı otlara karşı da dikkatli olmanızı belirtmek isteriz. Çünkü bazı yabani otlar ve bitkiler iguanalar için toksiktir ve bunlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Besinleri su ile spreyleşmek:

İguananızın beslenmesi sırasında gerektiği kadar su aldığından emin olmanın bir diğer yolu da yemeğini su ile spreylemektir. Bu işlem bir spreyleme şisesine su doldurarak ve besinleri bu şekilde ıslatarak basitçe uygulanabilir. Spreyleme işlemini düzenli olarak yapabileceğiniz gibi, yeteri kadar su almadığını düşündüğünüz zamanlarda da uygulayabilirsiniz.

Besinleri yıkamak: İguananıza vereceğiniz bitkileri mutlaka yıkayınız. Çünkü bilindiği üzere bu besinler böceklere karşı ilaçlanmaktadır ve bitki üzerinde kalan bu ilaçlar iguanalar için önemli bir tehlikedir. Bununla beraber bitkiler ilaçlanmamyş bile olsa üretim, transport ve marketlerdeki saklama koşullarından ötürü kontaminasyon riskini göz ardı etmemeliyiz.

Çeşitlilik: İyi bir beslenmenin anahtarı iguananıza çok çeşitli besinler sunmanızdır. Vahşi yaşamlarında iguanalar çok çeşitli bitki ve meyvelerle beslenirler ve sizin de evinizde baktığınız evcil iguananıza aynı imkânları elinizden geldiğince sunmanız gerekir.

İguanaların (hepsi olmamakla beraber) çoğu Salmonella’yı sindirim sistemlerinde bulundururlar. Yani dışkılarında ve salyalarında Salmonella bulunma olasılgı yüksektir. Salmonella bulaşık iguananın normal sindirim florasında bulunur ve iguanaya herhangi bir zarar veya tehlike teşkil etmez. Fakat insanlar için tehlikelidir ve bulaşıcıdır. İguanalardan Salmonella enfeksiyonunu kapmanız gerekli hijyen kurallarını yerine getirdiğinizde, yumurta veya tavuktan kapma olasılğınızdan çok daha düşüktür.Son zamanlarda bazy haberlerde, birkaç çocuğun evde pet hayvanı olarak beslenen iguana ile olası kontaminasyonu sonucunda Salmonella bakterisi ile enfekte Olduğu bildirilmektedir. Salmonella küçük veya büyük çocuklar için çok tehlikeli bir mikroorganizmadır ve bağışıklık sistemi zayıf yetişkinlerde de halsizlige neden olur. Hatırlanması gereken en önemli nokta şudur ki tüm iguanalar doğuştan bu bakteriye sahip değillerdir. İguananızın bu bakteriyi taşıyıp taşımadığını öğrenmek için veterinerinize başvurup test yaptırabilirsiniz.HERZAMAN iguananızyı kaplarını ve eşyalarını, ailenizinkilerden ayrı olarak yıkayın ve temizleyin. Hayvanınızla temas eden her şeyi (ellerinizi, eşyaları) HERZAMAN anti bakteriyel sabunlarla yıkayın.

HERZAMAN lavaboları kaynar suyla veya dezenfektanlarla temizleyin ve orda kullandığınız sünger veya bezleri kendi temizliğinizde veya iguananızınkilerde kullanmayın.

ASLA iguananızı öpmeyin! Hamile kadınların veya bebeği olanların daha da fazla dikkatli olması gerekir. Hamile bir bayanın asla bir iguanayla (veya herhangi bir sürüngenle) ve eşyalarıyla (kafesi, yemek ve su kapları, kafes içi dekorasyon malzemeleri…)temas etmemesi önerilir. Aksi takdirde Salmonella enfeksiyonu nedeniyle düşük veya ölü doğum gerçekleşebilir.

Küçük bebekler de hastalığa karşı oldukça duyarlıdırlar ve bu sebepten dolayı ölüm riskleri bile vardır. Bu yüzden çok dikkatli olunmalıdır. İguananızla ilgilendikten sonra bebeğinizin veya çocuğunuzun yanına gitmeden önce HERZAMAN ellerini anti bakteriyel sabunla yıkayın ve üzerinizdeki kıyafetleri değiştirin. Anne baba olarak, çocuklarınızı sürüngenlerin etrafındayken gözlemlemelisiniz, onlara sürüngenlerle oynarken ellerini sürüngenlerin ağzına sokmamayı ve oyunları bittikten sonra ellerini mutlaka tamamen yıkamalarını gerektiğini öğretmelisiniz.
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?