2 Mayıs 2010

Havanese


Tüyleri doğal halde bırakılırsa Havanalı küçük; ama kaba bir görünüm çizebilir. Bacaklar güçlüdür ve serbest harekete izin verir. Koyu renk gözleri ve uzun kuyruğu ipeksi tüylerle kaplıdır. Sık tüyleri dalgalıdan kıvırcığa değişim gösterir. Alt kürksüz uzun tüyleri vardır. Havanalı, siyah rengi bazı ülkelerde kabul görmese de her renk olabilir. Bu mutlu küçük köpeğin yaylanan bir yürüyüşü vardır. Küçük olmasına rağmen sağlam bir yapıya sahiptir.


Karakteri
Havanalı kibar ve sadık doğal bir eşlik köpeğidir. Ailesine çok bağlanır ve çocuklarla arası mükemmeldir. Sevgi dolu ve zeki bir oyuncudur. Bu neşeli köpekler oldukça sosyaldir ve insanlar dahil diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. İtaat eğitimini kolay alır. Meraklı bakışlarla yüksek bir yere çıkıp etrafı izlemekten keyif alır. Sahibinin ses tonuna karşı hassastır. Havanalı kolay öğrendiği ve öğrendiklerini göstermekten keyif aldığından sirk köpeği olarak oldukça popülerdir. Bazısı biraz fazla havlayabilir. Yine de gürültücü olmamayı öğrenmesi güç değildir. Bir alışkanlığa dönüşmeden küçük yaşta gereksiz havlamaması gerektiği öğretilmelidir. Havanalı iyi bekçi köpeğidir. Bazıları yabancılara karşı biraz utangaç olabilir.

Yaşam Ortamı

Havanalı iyi bir apartman köpeğidir. Ev içinde oldukça aktiftir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Bu oyuncu küçük köpeğin egzersiz ihtiyacı orta derecededir.

Bakımı

Bakımı kolaylaştırmak için tüyler daha kısa kesilebilir. Tüyler uzun tutulacaksa haftada en az iki kez çok iyi fırçalanmalıdır. Parmak ve kulak içlerindeki fazla tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makasla alınmalıdır. Alerjik bünyeliler için bu ırk uygun bir seçim olabilir.

Kökeni

Araştırmalar Havanalı’nın geçmişini 1500’lerin ortalarına kadar sürebilmektedir. Fransız, Küba ve Rusya devrimlerinin ardından Havanalı neredeyse yok olmak üzereydi. Bugün Küba’da da nadir bir ırk olmasına rağmen 1900’larda bir krizle yüz yüze kalmış ancak dikkatli üreticilerle eski popülaritesine yine ulaşmıştır. Bazı kaynaklar Havanalı’nın Bichon ailesinin bir üyesi olduğunu söylemektedir. Tüy yapısı ve kendine güvenen havası bu küçük beyaz köpeğin yüzyıllar önce İspanyollarla beraber olduğunu göstermektedir. Bu ırk İspanyollarla Küba’ya götürülmüş ve orada Bichon’dan belirli farklılıklar geliştirmiştir. Başka bir teori de Havanalı’nın ya Toy Poodle ile çaprazlanan Bolognese köpeklerinden ya da İspanyolların sahip oldukları Malta Terrieri’nden türediği üzerinedir.


Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Oyuncak
Yükseklik Erkekde 20 – 28 cm
Yükseklik Dişide 20 – 28 cm
Kilo Erkekde 3 – 6 Kg
Kilo Dişide 3 – 6 Kg


Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Tek tabakalı, Dalgalı, Kıvırcık olabilir, Sık.
Fırçalanma İhtiyacı Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Gerektiğinde tüyler kesilebilir, Parmak ve kulak içlerindeki fazla tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makasla alınmalıdır.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Her renk olabilir, Bazı ülkelerde Siyah renk kabul edilmez.


Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Kibar, Sadık, Ailesine çok bağlanır, Sevgi dolu, Zeki, Oyuncudur.
Kötü Huyları –
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Ilıman İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Genellikle sağlıklı bir ırktır, Prograsive Retinal Atrophy, Katarakt, Deri problemleri görülebilir.
Yaşam Süresi 14 – 15 Yıl


Diğerleri
Irk grubu Oyuncak
Diğer İsimleri Bichon Havanais
Bağlı Olduğu klüp AKC, FCI
Kökeni Küba
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?