3 Mayıs 2010

Hamster


Hamster çölde yaşayan kemirgendir. Şirin ve ele gelmesi ve bakılması kolaydır. Kemirgen Olduğu için ısırma güdüsü vardır, ancak elde yiyecek kokusu alırsa elinizi dişiyle yoklayabilir. Temiz, kokusuz ve sessizdir. Gözleri iyi görmemekle beraber, çok iyi koku ve duyma hislerine sahiptir. Ömrü yaklaşıkk 3–4 senedir.
Kemirgenlerin ortak özelliklerinden biri de, dişleri sürekli uzar. Bu nedenle dişleri aşındıracak kemirme taşı ve kemirme dalları her zaman kafeste bulunmalıdır.Tek mi, çift mi bakmalı:

Hamster yalnız yaşamayı sever. Bu yüzden kafesinde istediğinde saklanabileceği yerler olmalıdır. Dişi hamster, eğer çiftleşmeye hazır değil ise kafesine konan erkeği öldürebilir. Eğer birden fazla hamster aynı kafeste yaşıyor ise kafes büyük olmalı ve her birinin saklanabileceği ayrıyerler bulunmalıdır. Kavga ettiklerini görürseniz hemen ayrı kafeslere yerleştirin.Saglıklı Hemster

Hamster dayanıklı bir hayvandır. Kafes temizliğine göstereceğiniz özen, kaliteli taban malzemesi ve uygun yemlerle sağlıklı bir ömür geçirecektir. Hamster insanlardan nezle kapabilir. Bu yüzden nezle olanlar kafesten uzak durmalıdır.

Saglıklı bir hamster :

• Vücudu yuvarlak,
• Gözleri parlak ve canlı,
• Burnu akıntısız,
• Tüyleri düzgün ve parlak,
• Hareketli ve çevresine ile etkileşimli olmalıdır.

Ortamın kirli olmasıhamster gibi mikroba duyarlı bir canlıyı hasta edebilir.Kafesin temizliğ ihmal edilmemeli.

Aşırı sıcaktan koruyun!
Eğer ısı 27°C ‘ nin üstüne çıkarsa hamster derin uykuya dalar ve vücut fonksiyonları yavaşlar. Bu durumda onun öldüğünü sanabilirsiniz! Bu özellik onun çöldeki yüksek sıcaklık ile başa çıkmasını sağlar.Cinsiyet Ayırımı

Dişilerde cinsel organı ile anüsü arasındaki mesafe daha uzundur. Erkeğin ise arka tarafı daha sivridir ve dördüncü haftadan sonra anüsünün iki tarafında yumurtalıkları görünür.

Kafes

Plastik tabanlı bir kafes temizlik kolaylıgı sağlayacaktır. Kafes mümkün Olduğunca büyük olmalıdır. Küçük bir kafeste hamster huzursuz ve saldırgan olur. Tek bir hamster için 60×45 cm taban alanı ve 30. cm yüksekliği olan bir kafes yeterlidir. Kafes tabanına 3–5 cm kalınlıgında emici taban malzemesi konur (hamster eğelenmeyi sever bu nedenle derin taban malzemesi eşelenme ihtiyacını karşılayacaktır). Kâğıt yeterince emici olamaığı için taban malzemesi görevini yerine getiremez. Taban malzemesinin üstüne yayılacak saman hem dogal bir ortam sağlar, hem de hayvanın dışkısı ile temasını keser. Yuvanın içine bir miktar ot koymalysınız. Yem kabı kemirgenin içine giremeyeceği boyutta olmalıdır. Hamster dişlediğinde akan suluk doğadaki yaşam tarzına uygundur (doğada hamster suyu yapraklardaki çiğden alır). Kafeste koşma tekerleği şarttır. Yeterince hareket etmeyen hamster önemli sağlık sorunları yaşar.Beslenme

Hamster yeminin bir kısmını yanaklarında takıyarak yuvasında saklar. Kafesinde her zaman bol miktarda yiyecek olsa da çölde yiyecek bulmanın zorluğundan kaynaklanan bu içgüdüsü devam eder ve sakladıgı yiyeceği korumak ister. Elinizi yuvaya sokar ve sakladıgı yiyeceğe yaklaştırırsanız elinizi dişleyebilir.

Kafes içinde tamamlayıcı yiyecek olarak ot her zaman bulunmalıdır. Bütün kemirgenler lifli besinlere ihtiyaç duyarlar. Ot lifli besin ihtiyacını karşılar. Ayrıca hamster krakeri alarak kafesine de asabilirsiniz.

Kemirme taşı kemirgenin sürekli uzayan dişlerini aşındırır, sağlam kemik yapısı için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlar,

Bazı yemler öylesine lezzetlidir ki zaman zaman bu yemleri vermeniz hamster ile olan yakınlıgınızı arttıracaktır. Bu yemler elden verildiğinde evcilleştirmede çok faydalıdır. Hamster yemine 1/4 oranında karıştırarak ya da ayrı bir kapta verebilirsiniz.Taze Yiyecekler

Hamster elma, havuç, salatalık, marul, muz, üzüm gibi meyve ve sebzeleri sever. Ancak bunlar az miktarda verilmelidir. Aksi takdirde yuvasında saklayacagı bu yiyecekler bozulacak ve sağlıksız bir ortam yaratacaktır.Çiftleştirme

Çiftleşecek dişi ve erkek en az 4 aylık olmalıdır. Dişi dört günde bir çiftleşmeye hazır duruma gelir. Eğer çiftleşmeye hazır değil ise bir araya geldiği erkeğe saldırabilir. Akşam dişi hamster erkeğin kafesine koyun. (Erkeği dişinin kafesine koymayın. Bu durumda dişinin saldırma ihtimali artar) Eğer dişi saldırganlaşırsa hemen kafesine geri koyun ve sonraki akşamlar yeniden deneyin. Dişi ve erkegi sizin gözetiminizde olmadıkları zamanlar beraber bırakmayın. Çiftleşme gerçeklektikten sonra dişiyi kafesine koyun. Çiftleşen dişinin kafesinde bol miktarda taban malzemesi, ot ve saman olmalıdır. Kafesi serin ve doğrudan gün ışığı almayacagı bir yere yerleştirin.

Dişinin hamileliği 16 gün sürer ve 1–16 arası (genelde 7 civarı) yavru doğurur. Yavrular tüysüz ve gözleri kapalı doğar. Birkaç gün içinde yavruların tüyleri tamamlanır. On gün sonra katı yem yemeye başlarlar. Yavrular hızla gelişir ve 3 ayda erişkin olur. Yavrular 4 haftalık Olduğunda annelerinden ayrılmaları gerekir. Aksi takdirde anne hamster yavrulara saldırabilir.


Evcilleştirme

4–7 haftalık hamster evcilleştirmek için idealdir. Yavru hamster sahibine çabuk alışır. İlk birkaç gün yerine alınması için onu yalnız bırakın ve elinize almayın. Onunla konuşun, böylece sesinizi tanıyacaktır. Yemini her akşamüstü kafes tabanına kendi elinizle koyun. Birkaç gün sonra yemi koyduktan sonra hamster yemini yerken elinizi yakınlarda tutun. Daha sonraki günlerde yemi elinizden sunun. Elinize korkusuzca binmeye başlayınca diğer elinizle sırtını okşayabilirsiniz. Elinize alıştıktan sonra ellerinizde ve kolunuzda yürütebilirsiniz.

Doğada hamster gündüz uyur, gece yiyecek arar. Eğer hamster uyurken onunla oynamak isterseniz onu nazikçe uyandırın. Tam uyanana kadar parlak ışıktan koruyun.

Hamster ancak korktuğu zaman dişler. Korktuğunda kulakları geriye kıvrılır. Kulakları dik hale gelene kadar onunla sakin bir tonda konuşun, ondan sonra elinize alabilirsiniz.

Hamster hareketli ve oyuncudur. Kafesinden kaçmak için en küçük fırsatı bile değerlendirecektir. Kaçtığında yakalamak için içinden çıkamayacağı bir leğenin içine en sevdiği yiyeceği koyun. Leğene çıkabileceği şekilde bir rampa oluşturun ve bu yola da en sevdiği yiyecekten ufak kırıntılar koyun. Gündüz uyuyan, gece yem arayan bir hayvan Olduğu için tuzağınız ancak ortalık karanlık ve sakin Olduğunda işe yarayacaktır.Kafes temizliği

Kafesi çok sık temizlemeyin. Haftada bir yapacagınız temizlik yeterlidir. Aksi takdirde yuvası bozulan ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamster huzursuz olacaktır.Taban malzemeleri

Kafeste kullanılan taban malzemesi çok önemlidir. Hamster kokusu ile yaşadığı alanı işaretler. Kafesi çok sık temizler iseniz bu kokunun yok olması onu yuvasına yabancılaştırır ve strese sokar. Bu yüzden dışkıyı hızla kurutacak, kafesi uzun süre sağlıklı tutacak taban malzemesi kullanılmalıdır.Sıkıştırılmış Talaş

Sıkıştırılmış talaş kafes tabanına yayıldığında rahat ve temiz bir ortam sağlar. Özel olarak, hiçbir kimyasal madde ile temas etmemiş beyaz çamdan üretilmiştir. Sıkıştırılmış Olduğu için uzun süre kullanılır, ekonomiktir.

HAMSTER ÇEŞİTLERİ

Suriye Hamsteri

Suriye hamsteri ülkemizde en çok beslenen ve üretilen hamsteridir. Bir, bir buçuk sene ortalama ömürleri vardır. Memelilerin en hızlı yavrulayan çeşitlerindendir.23–30 gün hamilelik süresi vardır(erginleştikçe süre kısalacaktır veya yaşlanmaya başlarken süre artacaktır).

Suriye hamsteri bir doğuruşta ortalama 10 veya 13 hamster dünyaya getirir. Laboratuarlarda 20 yavru dünyaya getirdiği görülmüştür. 6 memesi olduğu için 10–13 yavrudan genelde 4-5’i beslenemeyip anne tarafından yenir veya kendisi ölür. Anne, cüce hamsterlere nazaran tedirgin ve çabuk rahatsız olan bir yapıdadır. Doğum sonrası ilk gün yavruları ellememek ve yavruların yerini değiştirmemek gerekir. Aksi takdirde anne hamster yavrulara karşı sinirli bir yapıya bürünebilir.

Sahibine çok çabuk ısınan bir hamster türüdür. En çok sarımsı kahverengi ve beyaz karışımı renkleri vardır. Bunun dışında tamamı kahverengi veya beyaz olabilir. Kısa küt tüyleri veya uzun pamuksu tüyleri olanları vardır.
13-14cm boyuna, 100–150 gram ağırlığına erişebilirler. Ülkemizde Suriye’ye sınırı olan şehirlerde doğal ortamda yaşamaktadır.
Suriye hamsterini kesinlikle, cücelerle bağdaştırmayın, ikisinin yavru bakımı, celallenmesi bir bakıma hayvan psikolojisi farklıdır. Suriye hamsteri yavrulara yaklaşmanızı ve doğurmadan 1hafta önce ve sonraki zamanlarda yanında başka bir ergin hamsterin bulunmasını istemez. Zaten bu yazılanlara uyulmaması halinde yavru sayısı azalacaktır. Hamileyken çok halsiz görünebilirler. 1kez çiftleşmede %80 hamile kalacaklardır. Dişi ve erkek kesinlikle sürekli yan yana bulunmamalıdır. Doğumdan sonra dişiye, erkek hamsterler yaklaştırılmamalıdır. Dişinin daha sağlıklı üremesini istiyorsanız, her doğumdan sonra en az 2ay bekleyip öyle çiftleştirin. Doğum sonrasında emzirmenin son günlerinde, dişinin memeleri yaralanıp, kabuk bağlayabilir… Bunun için iltihap giderici, yaralara iyi gelen kremler kullanılabilir(veterinere danışmadan her bulduğunuz kremi kullanamayın). Dişi doğum öncesi ve sonrası rahat ve stressiz bir yaşam sürmelidir. Doğum ve yavrular zaten yeterince stres yaratacaktır. Bol proteinli gıdalarla doğum sonrası, dişinin bedenen toparlanmasını sağlayabilirsiniz.
Ayrıca Suriye hamsterlerinde, ülkemizde Avrupa hamsteri veya melek syrian olarak bilinen albino syrian hamsterler vardır… Albino hastalığı olanların diğerleriyle çiftleşmelerinde sorun çıkmaz. Diğerlerine göre birkaç ay daha uzun yâda kısa yaşayabilir.Roborovski Hamster

3–3,5 sene yaşarlar. 5–5,5cm boyundadırlar. Altın sarısı ve siyah karışımı tüyleri vardır. Genelde gözlerinin üstünde kaş gibi beyaz tüyler vardır. Fakat her roborovskide bu kaşlar olmayabilir örneğin beyaz suratlı Roborovski

Ergin bir hale gelmeleri 4 aylık bir dönem sürer. Doğduğundan itibaren 28–30 gün anneden süt alması gerekir. Gebelikleri 23–30 gün sürer. Bir doğuruşta ortalama 5–6 yavru dünyaya getirirler. 14–21 gram ağırlığındadırlar. Kökenleri Çin, Moğolistan ve Rusya’dan gelmektedir. Doğal yaşam ortamı sertlik gözetmeyen çöller olarak bilinir. Ülkemizde sayılı kişilerde vardır. Ama son yıllarda 1 kaç pet shop’un

Ülkeye Roborovski hamster getirdiğini bilmekteyiz. Roborovski hamster bir cüce(dwarf) hamsterdir. Diğer hamster türlerine göre çok fazla hareketli ve oyuncudur. Başına buyruk olmayı sever. Geniş bir alanda bakılması en iyisidir. Ayrıca çark mutlaka olmalıdır.KIŞ BEYAZI CÜCÜ RUS HAMSTER

Orijinal adı: Dwarf winter white Russian hamster’dir. Doğu Kazakistan ve Güney Batı Sibirya’nın çimli steplerinde yaşarlar. Sibirya hamsteri olarak da adlandırıldıkları olur. Az bulunurlar. İri çıkık gözleri, kemerli burnu ve kuyruğuna doğru yuvarlaklaşan poposu ile campbellden ayrılır.
Gözleri siyahtır. Elleri ve ayakları nispeten daha büyük ve daha tüylüdür. Erişkin olduklarında boyları 8-10cm civarında olur. Erkekleri, dişilerine göre daha büyüktürler. Genellikle gece hareketlenirler(güneş battıktan sonra). Ancak gündüz kısa zaman dilimlerinde hareketlendikleri gözlenir.
kış aylarında tüyleri beyaza döndüğü için, bu isim verilmiştir. Kış postuna büründüklerinde çiftleşmezler. Küçük yaşta alıştırılırlarsa, aynı veya farklı cinsiyetten benzerleri ile beraber uyum içinde yaşabilirler. Syrian hamsterler gibi elde mıncıklamaya, yüzükoyun bastırmaya pek uygun değillerdir. Bu yüzden, küçük çocukların beslemesi için uygun değillerdir. Bu yönleri ile kuzenleri campbelllara çok benzerler.
Davranış şekilleri:
Doğal ortamlarında, çiftler ve/veya küçük gruplar halinde yaşarlar. Ne var ki yaşları ilerledikçe, kendi bölgelerine giren diğer hemcinslerine saldırılar. Görme yetenekleri zayıf, buna karşın duyma ve koku alma kabiliyetleri çok gelişmiştir. Çevrelerini, bölgelerini ve gruplarını, gelişmiş koku ve duyma yetenekleri ile tanırlar. Kendi aralarında bir hiyerarşi vardır. Kim baskın, kim değil grup içinde bellidir. Genellikle dominant olan, yaşça büyük olandır. Büyük bir grubun içinden, küçük bir grup oluşturulursa, bu yeni küçük grup arasında da hiyerarşik yapılanma hemen oluşur. Dominant olan, genelde uysal/itaatkâr olanın karnını/göbeğini yalar. Farkını ve otoritesini belli eder. Bu yöneleri ile campbelllara nerdeyse aynı özellikleri gösterirler.
Üreme:
Rus hamster larının üretimi syrian lara göre daha kolaydır. Çünkü küçük yaşta alıştırılmak kaydıyla dişi ve erkek bir arada yaşayabilirler. Ayrıca kendi, üreme rejimlerini kendileri belirlerler. 1 aylık olduklarında bile cinsel olgunluğa ulaşmış olurlar. Ancak 2 aylıktan evvel genellikle çiftleşmezler.
Erkekler hayatları boyunca üremeye müsait olsalar bile dişiler genelde bir yılın sonunda steril olurlar. Hamilelikleri 18-21gün sürer. Çoğunun hamile olduğu, hamileliğinin son günlerinde ancak anlaşılabilir. Doğumdan hemen sonra bile tekrar hamile kalabilirler. Bazen hamile kalmaya ara verdikleri görülür. Özellikle campbellerda erkek, dişiye doğum sırasında ve sonrasında yardımcı olur. Ancak, tekrar ve sık hamilelik istenmiyorsa, erkek ayrılmalıdır. Bazen hamileliklerini erteledikleri görülür. Yani çiftleşirler fakat yumurtalarının hemen döllenmesine, dolmasıyla hamileliğin hemen başlamasına engel olurlar. Bu yalnızca birkaç gün içindir. Genellikle gece veya sabaha karşı doğururlar. Ortalama doğum sayısı 4-6’dır. Oturarak doğururlar. Her doğumdan sonra doğan yavrunun plasentası gelir ve anne, bunu çok güzel bir protein kaynağı olduğu için yer. Bebekler 10’ar dakika ara ile doğarlar. Kör ve sağırdırlar. Ancak, dişli doğarlar. Bedenleri pembedir, tüysüzdür ve nerdeyse şeffaftır. O kadar ki annelerinden emdikleri süt bile midelerinde görülebilir.
Renk:
Renk seçenekleri çok azdır. Safir ve wild olarak adlandırılan renkleri vardır. Renk seçeneklerini arttırmak için, bazı üreticiler campbelllara çiftleştirirler. Ortaya çıkan yavrulara hybrid adı verilir. Pek tavsiye edilmez. Zira iki ayrı hamster da bulunan hem kötü hem de iyi özellikler yavrularda görülebilir. Sıklıkla görülen kötü sonuç, yavruların kısır oluşlarıdır. Ayrıca campbellar, winter whitelara göre daha büyük olduklarından(1-2 cm) campbell erkeği ile, winter dişisi çiftleştiğinde, hem annenin, hem de yavrunun ölümüyle sonuçlanan doğuramama olayı gerçekleşebilir.

CAMPBELL CÜCE RUS HAMSTERİ

Orjinal adı: Dwarf Campbells Russian Hamster’dir.1905 yılında,
Thomas Campbell tarafından keşfedilmişlerdir.1963 yılında, İngiliz makamları tarafından ithal edilmiş ve 1968 de üretilmeye başlanmıştır.1980’den sonra, petshoplarda satılır olmuşlardır.
Orta Asya’nın yarı çöl ve steplerinde; Altay Dağları’nın bir bölümünde, Moğolistan ve Kuzey Çin Bölgesi’nde kumlu ve kum tepeciklerinin bulunduğu bölgelerde yaşarlar. Rus hamsterlerinin en bilinen ve yoğunlukla bulunan, beslenen türüdür. (yurdumuzda satılan, gonzales şeklinde yanlış adlandırdığımız tür, budur)
Erişkin olduklarında boyları 10–12 cm civarında olur. Erkekleri, dişilerine göre daha büyüktürler.
campbell lar küçük yaşta alıştırılırlarsa, aynı veya farklı cinsiyetten benzerleri ile beraber uyum içinde yaşabilirler. Genellikle gece hareketlenirler(güneş battıktan sonra).Ancak, gündüz kısa zaman dilimlerinde hareketlendikleri gözlenir.
Syrian hamsterler gibi, elde mıncıklamaya, yüzükoyun bastırmaya pek uygun değillerdir. Bu yüzden, küçük çocukların beslemesi için uygun değillerdir.
Ortalama yaşam süreleri 1,5–2 yıl olmakla beraber, daha da uzun yaşayanlar görülmüştür.

Davranış şekilleri:
Doğal ortamlarında, çiftler ve/veya küçük gruplar halinde yaşarlar.
ne var ki, yaşları ilerledikçe, kendi bölgelerine giren diğer hemcinslerine saldırılar. Görme yetenekleri zayıf, buna karşın duyma ve koku alma kabiliyetleri çok gelişmiştir. Çevrelerini, bölgelerini ve gruplarını, gelişmiş koku ve duyma yetenekleri ile tanırlar. kendi aralarında bir hiyerarşi vardır. Kim baskın, kim değil grup içinde bellidir. Genellikle dominant olan, yaşça büyük olandır. Büyük bir grubun içinden, küçük bir grup oluşturulursa, bu yeni küçük grup arasında da hiyerarşik yapılanma hemen oluşur. Dominant olan, genelde uysal/itaatkâr olanın karnını/göbeğini yalar. Farkını ve otoritesini belli eder.

Üreme:
Rus hamsterlerinin üretimi syrian lara göre daha kolaydır. Çünkü küçük yaşta alıştırılmak kaydıyla dişi ve erkek bir arada yaşayabilirler. Ayrıca kendi, üreme rejimlerini kendileri belirlerler. 1 aylık olduklarında bile cinsel olgunluğa ulaşmış olurlar. Ancak, 2 aylıktan evvel genellikle çiftleşmezler.
Erkekler hayatları boyunca üremeye müsait olsalar bile, dişiler genelde bir yılın sonunda steril olurlar. Hamilelikleri,18–21 gün sürer. Çoğunun hamile olduğu, hamileliğinin son günlerinde ancak anlaşılabilir. Doğumdan hemen sonra bile, tekrar hamile kalabilirler. Bazen hamile kalmaya ara verdikleri görülür. Özellikle campbellerda erkek, dişiye doğum sırasında ve sonrasında yardımcı olur. Ancak, tekrar ve sık hamilelik istenmiyorsa, erkek ayrılmalıdır. Bazen hamileliklerini erteledikleri görülür. Yani çiftleşirler fakat yumurtalarının hemen döllenmesine, dolasıyla hamileliğin hemen başlamasına engel olurlar. Bu yalnızca birkaç gün içindir.
Genellikle gece veya sabaha karşı doğururlar. Ortalama doğum sayısı, 4-6’dır. Oturarak doğururlar. Her doğumdan sonra, doğan yavrunun plasentası gelir ve anne, bunu çok güzel bir protein kaynağı olduğu için yer. Bebekler, 10’ar dakika ara ile doğarlar. Kör ve sağırdırlar. Ancak, dişli doğarlar. Bedenleri pembedir, tüysüzdür ve nerdeyse şeffaftır. O kadar ki annelerinden emdikleri süt bile midelerinde görülebilir.

ÇİN HAMSTERİ

Kuzey Çin ve Moğolistan’da yaşarlar. Teknik olarak cüce hamsterlere benzemezler fakat küçük oldukları için bu gruba konurlar. Fare-sıçan benzeri(rat like) hamsters grubuna dâhildirler. Fareye benzedikleri için, evlerde beslenmezler. Üretimi çok zordur. Abd’de bazı eyaletlerde beslemek ve taşımak izne tabidir. 10-12cm uzunluğunda, ince uzun bedene sahiptirler. Çok ürkek ve çok hareketlidirler. 2,5-3yıl yaşarlar.
Davranış şekilleri:
Tünel oyuklarında yaşarlar. Gündüz uyur, gece gezerler. Görme duyuları az gelişmiştir. Buna mukabil, koku ve işitme duyuları gelişmiştir. Çok iyi tırmanırlar. Kuyruklarını denge unsuru olarak kullanabilirler. Aynı zamanda, boylarına göre yüksek sayılabilecek yerlere zıplayabilirler. Sosyal hayvanlardır. Kendi aralarında aynı veya farklı cinsiyettekilerle beraber yaşayabilirler. İlla beslenecekse çok geniş kafes tercih edilmelidir.
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?