Latince Adı: Copadichromis Borleyi(Kadango)


Yaşadığı yer: Malawi gölünün kayalık bölgeleri


Kendi türlerine davranışları: Orta derece agresif


Genel davranış: Genelde sakin


En fazla büyüdüğü boy: 15 cm


Üreme: Dişiler ortalama 50–60 yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar.


Su sertliği: Sert


Su sıcaklığı:26–27 derece


pH:7,8-8,6
Copadichromis Borleyi Malawi gölünde yaşayan bir türdür, kadango ismi ile de bilinmektedir.
Copadichromis Borleyi hızlı balıklardır, erkekleri kırmızı ve lacivert renkli olurlar dişiler gri renkte olurlar. Borleyi erkek ve dişilerinin güzel görünüme sahip olması onları sürekli aranan bir tür haline getirir. Erkek borleyiler olgunlaştıkları zaman baş kısımları parlak bi mavi görünümü alır, gövdeleri ise turuncu ile kırmızı arasında bir renge sahiptir. Üst yüzgeçlerinin üst kısımları beyazdır. Dişilerin renkleri ise, gövdeleri gridir, yüzgeçler ve kuyrukları turuncu renktedir. Bakımları diğer Malawi türlerine göre özen gösterilmesi gereken balıklardır.
Akvaryum koşullarına ve yemlememize bağlı olarak 15 cm. kadar ulaşırlar,20 cm. ulaştıkları da görülmüştür. Suda oluşan nitrit-nitrat gibi oluşumlardan çok çabuk etkilenen ve kolayca hasta olabilen balıklardır.
Copadichromis Borleyiler normalde barışçıldırlar, fakat Pseudotropheus gibi saldırgan ve sert türlerle bakıldıkları zaman kavgalar kaçınılmaz olur. Karma akvaryumlarda bakılmaması gereken bir türdür. Borleyiler Protemalas ve Aulonocara türleri ile kolaylık ile eş tutabilirler. Melez yavru alımını engellemek için, tek tür olarak beslenmesi iyi olacaktır, yâda melezlenmeye sebep olmayacak türlerle bakılabilir.
Copadichromis Borleyi’lerin bulundukları akvaryumların ışığının fazla parlak olmaması balıklarınız açısından iyi olacaktır, aşırı parlak ışığa karşı çok duyarlıdırlar ve ani hareketlere karşı korkakça tepki veren bir türdür.
Copadichromis Borleyi’lerin üreme şekilleri, dişiler ağızda kuluçka yaparlar ve yumurtalar diğer Malawi türlerinin yumurtalarına kıyasla daha büyüktürler. Dişi 50 den fazla yumurtayı ağızda tutabilir. Ürkek olması üretiminde üretici için sorun teşkil eder. Kaliteli ve hormonlu yemler ile Borleyi yavruları daha 2–3 cm iken erkek görünümüne sahip olurlar. Hormonlu balık lar’da üst yüzgeçteki beyazlık erkenden çok bariz bir şekilde artar.
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?