Temel Özellikleri
Ciddi, güçlü görünen bir ırk mensubudur. Başı büyüktür. Kaba ve hatta vahşi görünüşüne rağmen, barışçı ve dengeli bir köpektir. Efendisine ve aile dostlarına karşı yumuşak ve duyguludur. Çok dayanıklı bir hayvandır ve fiziksel acılara büyük bir sabırla dayanır.

Fransız Mastiff’in mutlaka egzersiz yapması gerekir. Bahçeli bir eve, hatta bir apartman katına uyum sağlayabilir. İkinci durumda, onu günde iki kez uzun yürüyüşlere çıkarabilecek güçlü bir efendiye gereksinim duyar.


Fransız Mastiff’in ataları tarih boyunca savaşlarda ve sirklerde dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. Bazen suçlulara suç ortaklığı etmişler, bazen polise yardımcı olmuşlar, yük hayvanı, arkadaş, muhafız olarak kullanılmışlardır. Günümüzde eğitimli bir Mastiff gerek kişileri, gerek bir mülkü korumak için mükemmeldir.

Kökeni
Bütün Avrupa Mastiffleri Tibet Mastiff’inden gelmedir. Bu cins, köpek türlerinin en eskisidir. İlk Asya Mastiffleri muhtemelen İ.ö. 300 yılı civarında Büyük İskender tarafından Hindistan’dan Yunanistan’a getirildi. Grekler bu köpekleri Romalılarla tanıştırdılar. Onlar da bu köpekleri coşkuyla karşıladılar ve onları sirk savaşlarında kullandılar. Mastiff sözcüğü Latince massivus (cüsseli) sözcüğünden türetilmiştir.

Ne var ki, İngiliz köpek uzmanlarının teorileri başkadır. Onlar bu köpeğin Fenikeliler tarafından İ.ö. 500 civarında Britanya’ya getirildiklerini ve buradan Avrupa’nın öteki bölgelerine yayıldıklarını öne sürerler.

İddia ve teoriler ne olursa olsun Napoliten Mastiff’in Roma Molossus’tan türediği açıktır. Avrupa’nın öteki bölgelerinde nesli tükenirken kötü hava koşullarına ve savaşlara rağmen Campania bölgesinde yaşamaya devam etmiştir. Bu nedenle Napoli ten Mastiff’in 200 yıldır Campania’da var olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gene de bu cins 1946’ya kadar resmen tanıtılmamış ve standardı 1949’a kadar belirlenmemiştir.

Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu: Dev
Yükseklik Erkekde: 60–80 cm
Yükseklik Dişide: 54–72 cm
Kilo Erkekde: 50-65Kg
Kilo Dişide:45-60Kg

Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu
Kısa tüylü

Tüy Yapısı
Tek tabakalı, Sert, Düz, Parlak.

Fırçalanma İhtiyacı
Haftada bir fırçalama yeterlidir

Traş ve Banyo
Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir. Kuru şampuan uygulanabilir.

Tüy Dökümü
Orta derecede tüy döker

Taşıdığı Renkler
Siyah gölgeli, açık kahverengimsi, sarı

Irk Özellikleri

Kişilik
Dominant, Korkusuz, İnatçı, Zeki, Aşırı korumacı.

Kötü Huyları
Saldırgan olabilir, Aşırı salyalı olurlar.

Yetenekli Olduğu Görevler
Asker, Bekçi, Polis

Yaşadığı iklim
Her İklimde yaşayabilir

En uygun yaşam alanı
Bahçeli Ev

Yatkın Olduğu Hastalıklar
Kalça çıkığı, Gözyaşı akıntısı.

Yaşam Süresi
8–10 YılDiğerleri

Irk grubu
İş Köpeği

Diğer İsimleri
Dogue de Bordeaux

Bağlı Olduğu klüp
AKC FSS, UKC, FCI

Kökeni
Fransa
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?