2 Mayıs 2010

American Eskimo


Amerikan Eskimo kar beyazı ve Spitz görünüşlü, Samoyed ırkına benzeyen bir köpektir. Minyatür, küçük ve standart olmak üzere üç boy grubuna ayrılır. Bu boyları sayesinde evin veya bahçenin büyüklüğüne göre seçim yapılabilir. Kulaklar, çene ve burun birbiriyle gayet uyumludur. Kulaklar dik ve üçgen görünüşlüdür. Kuyruğu uzun tüylüdür ve öne doğru kıvırarak taşır. Vücudunun baş ve boyun ile birleşimi gayet uyumludur. Bacak ve ayaklarıyla kısa-kısa adımlarla yürürken çok hoş bir görünümü vardır. Tüyleri her zaman beyaz, fakat arada krem-şampanya rengi işaretler olabilir. Deri rengi pembe ve gridir. Göz çevresi, diş etleri, burun ve ayak tabanının siyah renkte olması tercih edilir. Boyun etrafındaki tüyler bilhassa erkeklerde aslan yelesi gibidir ve erkekler dişilere nazaran daha iridir. Tüylerin genel yapısı dalgalı ve kıvırcık değildir. İnce ve kalın olmak üzere iki katmanlı bir tüy yapısına sahiptir.


Karakteri
Çok sevecen, şefkatli ve müşfik bir ırktır. Çocuklarla birlikte oyuncu, cesur ve iyidir. Davranışlarında akıllı ve içtendir. Kolay eğitilir ve toplu yaşamaya karşı uyumludur. Bazen inatçı da olsa genel olarak çalışmaya isteklidir. Yabancılara karşı dikkatli olmakla beraber tanıştırıldıktan sonra kolay arkadaş olurlar. Fakat bununla beraber tanımadıkları kişileri sahipleri onay vermedikçe içeri almayabilirler. Sahipleri ile birlikte olmayı ve onlarla oynamayı severler. Yalnız kaldıkları zaman çabuk sıkılırlar. Daima ilgi ve sevgi isterler. Agresif davranışlı çocuklarla birarada kalındığında başlangıçta dikkatli olunmalıdır.

Yaşam Ortamı
Apartman yaşamı için uygun olan bir köpektir. Evin içinde çok aktif olurlar. Fakat küçükde olsa bir bahçe her zaman tercih sebebidir.

Egzersiz İhtiyacı
Etrafı kapalı bir bahçede serbest olarak veya tasma ile yürüyüş tarzında spor onun için yeterli olabilmektedir.

Bakımı
Sert tel fırça ile mümkünse hergün fıçalanmalıdır. Bilhassa tüy değiştirme dönemlerinde sabah-akşam fırçalama önerilir.

Kökeni
Tam olarak nereden köken aldığı bilinmese de Nordic ırklarından ve Spitz familyasındandır. White Keeshond, White German Spitz ve Samoyed ile akraba olduğu sanılmaktadır. İlk olarak Amerika’ya Alman göçmenlerin White Spitz’i getirdiği söylenmektedir. 1913 yılında Amerikan Eskimo olarak kayıtlara geçmiştir. Çevik, hırslı ve itaatkardır. Bugün için koruma, polis (narkotik), şov ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.


Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde Minyatür 23 – 30 cm, Küçük 30 – 38 cm, Standart 38 – 49 cm
Yükseklik Dişide Minyatür 23 – 30 cm, Küçük 30 – 38 cm, Standart 38 – 49 cm
Kilo Erkekde Çok Küçük 2,5 – 4,5 Kg, Küçük 4,5 – 9 Kg, Standart 8 – 10 Kg
Kilo Dişide Çok Küçük 2,5 – 4,5 Kg, Küçük 4,5 – 9 Kg, Standart 8 – 10 Kg


Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Orta uzunlukta
Tüy Yapısı Çift katlı, Düz, İnce ve kalın tüylerin karışımı.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Traş ve banyo ihtiyacı çok azdır.
Tüy Dökümü Çok tüy döker
Taşıdığı Renkler Beyaz, Krem.


Irk Özellikleri
Kişilik Uysal, Sevecen, Şefkatli, Müşfik, Akıllı, Samimi, Toplu yaşama uyumlu, Bazen inatçı, Çalışmaya istekli, Yalnız kaldığında çabuk sıkılır, Daima ilgi ve sevgi ister.
Kötü Huyları Yalnız kaldığında çabuk sıkılır.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi, Koruma, Polis.
Yaşadığı iklim Soğuk İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Patellar Luxation (Patella Çıkığı), Deri problemleri, Bazen Göz yaşı kanalında problem.
Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl


Diğerleri
Irk grubu Sportif olmayan
Diğer İsimleri –
Bağlı Olduğu klüp AKC, UKC
Kökeni Amerika
Paylaş:

Leave a comment

Size nasıl yardımcı olabiliriz?